Majoritatea consolidată în Consiliul Local Turda dă speranțe, sau noi motive de dezamăgire, turdenilor. Astfel, un militar turdean a ieșit public pentru a desființa consilierii locali, pe care-i consideră vinovați de inactivitate, în ceea ce privește reabilitarea străzii Libertății.
„Acum că avem vice primar ,consilieri locali și primar îndrăznesc să vă întreb ,când o să reușiți să asfaltați pe stradă Libertății?. Bai consilieri de doi bani ce sunteți ,până acum va plângeați că nu puteți face nimic că nu va lăsa Matei,acum aveți o majoritate și tot degeaba.Vorba aia ați promis dar nu ați făcut nimic . Alo aia de la Haur va mai treziți și voi? Sau încă plângeți după CG și șeful vostru de galerie Semiom?Alo celelalte partide care aveți consilieri locali voi ce mai faceți?”, scrie Adrian Tat, un militar turdean.
Ceea ce este interesant e faptul că strada Libertății din Municipiul Turda face parte din proiectul european „Modernizarea coridorului de mobilitate urbană integrată în zona centrală a Municipiului Turda” (POR 2014–2020).
Proiectul are ca obiective specifice :
1. Reducerea pana in anul 2022 a emisiilor de CO2 in zona ce face obiectul investitiei cu 3.8% ca urmare a reducerii utilizarii autoturismelor si introducerea in transportul in comun a 6 bucati autobuz, capacitate medie de transport (8- 9 m) si 1 bucata autobuz capacitate normala de transport (11-12 m).
2. Cresterea pana in anul 2022 a numarului de utilizatori a transportului in aria de studiu a proiectului cu 13.3 % ca urmare a realizarii unor masuri destinate incurajarii utilizarii transportului alternativ (autobuze electrice,
implementarea unui sistem de eticketing, modernizarea statiilor de transport in comun, crearea unui sistem de management al traficului pana la finalizarea proiectului, la nivelul Municipiului Turda).
3. Dezvoltarea pana in anul 2022 a sistemului de transport velo prin realizarea a 1,100 km de piste de biciclete si dezvoltarea unui sistem de inchiriere de biciclete pana la finalizarea implementarii proiectului la nivelul Municipiului Turda, estimandu-se o crestere cu 28.6% a numarului de utilizatori la nivelul ariei de studiu a proiectului.
4. Cresterea gradului de siguranta si accesibilitate pentru pietoni pana in anul 2022 prin modernizarea a 19.630 mp de spatiu pietonal, prevazuti cu sisteme de siguranta care sa impiedice accesul auto pe trotuar, estimandu-se o crestere a numarului de persoane care utilizeaza traseele pietonale cu 9.3%, in aria de studiu a proiectului.
5. Imbunatatirea spatiului urban prin asigurarea de spatii verzi in aliniament si plantarea de 6.370 mp arbori/arbusti pana in anul 2022.
6. Reducerea nivelului de poluare fonica cu 40% datorita achizitionarii, prin intermediul proiectului, a 7 autobuze electrice, ce emit 50 de decibeli fata de autobuzele din dotarea prezenta care emit 80 de decibeli.
Grupul ţintă al proiectului:
In vederea realizarii obiectivului propus, beneficiarul – Municipiul Turda, doreste accesarea de fonduri europene pentru modernizarea traseului Str. Libertatii, Piata 1 Decembrie 1918, Str. Andrei Saguna, Str. Gheorghe lazar, Str. Axente Sever, Str. A. Iancu, Str. Andrei Mureseanu intr-o maniera integratoare a elementelor de infrastructura destinata deplasarilor auto, pietonale, velo si ale transportului public. In zona ariei de studiu a proiectului locuieste o populatie estimata de 2.100 locuitori.