fbpx
spot_img
HomeStiri - nationalAproape 10.000 de îmbolnăviri, 130 de morți, 1000 de oameni pe ATI...

Aproape 10.000 de îmbolnăviri, 130 de morți, 1000 de oameni pe ATI …

- Advertisement -

Grupul de Comunicare Strategică a remis buletinul de informare aferent ultimelor 24 de ore în epidemia Covid-19.

Până astăzi, 7 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 296.999 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

201.114 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 9.937 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba63071975,24
2.Arad67622624,43
3.Argeș82071452,17
4.Bacău94062282,29
5.Bihor85453705,25
6.Bistrița-Năsăud35101313,52
7.Botoșani39751162,52
8.Brașov113823523,81
9.Brăila3787681,69
10.Buzău45531431,76
11.Caraș-Severin3081762,32
12.Călărași21782131,52
13.Cluj122254856,15
14.Constanța74493322,99
15.Covasna27091933,38
16.Dâmbovița75991722,99
17.Dolj82133513,61
18.Galați70501641,77
19.Giurgiu2245741,8
20.Gorj3319451,74
21.Harghita3565852,72
22.Hunedoara52222452,86
23.Ialomița26141272,08
24.Iași126923292,29
25.Ilfov75982412,69
26.Maramureș56881653,61
27.Mehedinți2498721,79
28.Mureș68722964,18
29.Neamț69791442,27
30.Olt4212841,43
31.Prahova115165442,6
32.Satu Mare2456932,45
33.Sălaj38601816,49
34.Sibiu73544725,31
35.Suceava103571402,07
36.Teleorman37691502,46
37.Timiș120373625,88
38.Tulcea1773741,38
39.Vaslui56501091,93
40.Vâlcea5893542,91
41.Vrancea3873971,37
42.Mun. București417789014,5
43.Cazuri noi nealocate pe județe6241*855 
 TOTAL296.9999.937 

În intervalul 06.11.2020 (10:00) – 07.11.2020 (10:00) au fost raportate 130 de decese (86 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Gorj, Harghita, Iași, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 31 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de peste 80 de ani.

122 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.113.Dintre acestea, 1.048 sunt internate la ATI. ”, se arată în informare.

Cu toate acestea, oamenii continuă să ignore avertismentele autorităților și să aplice măsurile de protecție sanitară.

Cel puțin la Turda și Câmpia Turzii, masca de protecție este considerată „relativă” sau „botniță”, dezinfectarea mâinilor este nocivă pentru piele și distanțarea socială pare imposibilă pentru că „nu ne auzim”.

Comentarii

- Advertisment -
- Advertisment -

Citește

Cea mai ieftina motorina din zona este la…

0
In contextul ieftinirii carburantilor, am aruncat o privire pe net, pentru a vedea in ce statie de carburanti din Turda, Campia Turzii si Ludus...

Comentarii

%d bloggers like this: