Frata, 23 martie 2025 – Grupul de Acțiune Locală (G.A.L.) Poarta Apusenilor organizează o sesiune de informare și animare privind strategia de dezvoltare locală 2023-2027 DR36. Evenimentul va avea loc în Comuna Frata, în sala de consiliu a Primăriei Frata, începând cu ora 10:00.
Reprezentanții G.A.L. Poarta Apusenilor vor prezenta măsurile de finanțare disponibile în cadrul acestei strategii și vor dezbate modalități de dezvoltare a rețelelor și structurilor destinate schimbului de informații și cooperării. Scopul principal al întâlnirii este de a informa cetățenii și factorii de decizie locali despre oportunitățile de finanțare menite să sprijine dezvoltarea comunității.
Această inițiativă este susținută de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR), instituție care promovează dezvoltarea satului românesc prin programe de sprijin financiar.
Locuitorii comunei Frata și cei interesați sunt invitați să participe pentru a afla detalii esențiale despre fondurile disponibile și pentru a contribui activ la dezvoltarea localității.
Echipa G.A.L. Poarta Apusenilor își exprimă deschiderea pentru dialog și colaborare, așteptând cu drag participanții la acest eveniment informativ.












