spot_imgspot_img

❗️ Anunț pentru refugiații din Ucraina care se deplasează cu animale de companie către Israel❗️

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

🇺🇦🇮🇱 Ca urmare a conflictului militar de pe teritoriul Ucrainei, ANSVSA informează că Serviciile Veterinare din Israel acordă derogare de la obligativitatea efectuării testului de titrare a anticorpilor antirabici pentru animalele de companie ale refugiațiilor ucrainieni care tranzitează teritoriul României către Israel.

 

🐱 În cazul acestor animale trebuie îndeplinite următoarele cerințe:

 

👉 proprietarul trebuie să dețină un document de identificare a animalului (pașaportul animalului);

 

👉 proprietarul trebuie să prezinte dovada că animalul a fost vaccinat antirabic în conformitate cu instrucțiunile producătorului vaccinului; în cazul în care animalul nu a fost vaccinat antirabic, proprietarul trebuie să vaccineze animalul;

 

👉 animalul trebuie să fie însoțit de o adeverință eliberată de către un medic veterinar care să ateste că animalul a fost supus unui examen clinic recent și că este sănătos. 

#ansvsa #israel #derogare #ucraina #pet #animale

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Related articles