COViD-19 face victime colaterale, iar suprapopularea spitalelor nu face decât să dăuneze actului medical livrat, în general.
Un astfel de exemplu, tragic, din păcate, s-a produs la Cluj Napoca, acolo unde un băiețel de 3 ani a supraviețuit unei operații pe creier … dar s-a infectat și a murit cu COVID-19.
„
Răul cel mare avea să se întâmple însă în timp ce copilul era la Terapie intensivă. Din lipsă de locuri, medicii l-au internat pe micuţ în aceeași secţie cu alţi doi pacienţi vârstnici.
Dumitru, tatăl copilului: ”Erau în stare foarte urâtă, din ce am văzut, aveau niște simptome, tușeau, aveau probleme cu respirația”.
Abia după câteva zile, testul PCR a confirmat bănuielile tatălui: femeia şi bărbatul cu care Matei împărţea camera aveau COVID-19. Micuţul încă nu, dar se simţea din ce în ce mai rău. Avea febră şi dureri mari în piept şi în spate. Neputincios, tatăl cere ajutor.
Ariana, mama copilului: ”Sotul meu, de fiecare dată când mergea la vizita, îi spunea: domnul doctor, copilul face febră. E normal, e postoperator. Îi spunea și sotul meu: domnul doctor, nu-i faceti va rog o raza la plămâni, să vedem, să nu aibă ceva la plămâni. Nu, imposibil să aibă ceva”.
Matei a fost transferat la Infecțioase când avea deja 70% afectare pulmonară
Ceva avea. Abia al treilea test PCR avea să iasă pozitiv. Trecuseră două săptămâni de la operaţie.
Abia in 2 aprilie, Matei a fost transferat la Spitalul de Boli Infecțioase, dar mult prea tarziu. O confirma fișa de internare pe care scrie clar ca avea deja 70% afectare pulmonară, iar la ancheta epidemiologică este consemnat că a fost internat în acelasi salon cu doi pacienți confirmati cu Covid 19.”, scrie Alex Prunean, jurnalist Observatornews.ro