Felicitări, Ovidiu Stănilă! Bunul management și lipsa infecțiilor personalului medical sunt caracteristicile activității sale!

spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
PublicitateImagine Refleqt MediaImagine ICTI Oficial

De două luni încoace, în plină pandemie de Covid-19, niciun angajat al Spitalului Municipal Turda nu a fost descoperit pozitiv cu această boală, deși atât asistentele, cât și unii dintre medicii spitalului au interacționat cu bolnavi POZITIVI cu Covid-19.

  1. Numărul total de pacienți care s-au adresat Spitalului Municipal Turda a fost de aproximativ 270.

 

  1. Nr. de pacienți testați COVID-19 = 73

– Nr. pacienți cu rezultat negativ (neinfectați) = 63

– Nr. pacienți cu rezultat pozitiv (infectați) = 4

– Nr. teste în curs de validare =  6

 

 Pentru pacienții diagnosticați pozitiv COVID-19 s-au aplicat procedurile standard, respectiv:

 

– Pacienții pozitivi COVID-19 au fost izolați 24 de ore și nu au avut contact cu alte persoane.

– Personalul medical care s-a ocupat de îngrijirea lor a fost echipat complet conform cerințelor standard.

– Pacienții au fost transferați la spitalele cu specific COVID-19 din Cluj-Napoca în mai puțin de 24 de ore de la diagnostic.

 

  1. Nr. personal medical testat COVID-19 = 81

– Nr. personal medical cu rezultat negativ (neinfectați) = 81

– Nr. personal medical cu rezultat pozitiv (infectați) = 0

– Nr. teste în curs de validare = 0

 

  1. Nr. total de analize de laborator = 3077

 

  1. În această perioadă s-au născut în Spitalul Municipal Turda 7 copii.

 

  1. ALTE INFORMAȚII UTILE :

 

– Continuă testarea lunară COVID-19 a pacienților bolnavi de cancer, aflați în curs de tratament citostatic, imunoterapie și terapie moleculară țintită.

– Continuă testarea COVID-19 a tuturor pacienților internați în spital indiferent de patologie.

– Necesarul de medicamente și echipamente medicale este acoperit pe o perioadă de siguranță.

– Continuă achiziția de materiale sanitare și medicamente în funcție de necesități.

– Farmacia Spitalului continuă producția de dezinfectant pentru mâini conform recomandărilor OMS, pentru uz intern. Capacitatea de preparare este de 50 litri/săptămână.

– Cele 6 linii de gardă (CPU; ATI; Medicină Internă; Chirurgie generală; Obstretrică – Ginecologie și Pediatrie) sunt acoperite complet cu personal medical,  24/24 ore.”, se arată în informarea aferentă săptămânii 30 aprilie – 07 mai 2020, informare remisă chiar de unitatea sanitară condusă de Ovidiu Stănilă.

Bravo, domnule manager! Bravo, întregului personal al Spitalului Municipal Turda!

PublicitateImagine AQUA CAAImagine Nacele pătrat
Imagine 2026 GIF

Latest articles

spot_img

Related articles