Încă 8 infecții cu Coronavirus, în județul Cluj, în ultimele 24 de ore

spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
PublicitateImagine Refleqt MediaImagine ICTI Oficial

Instituția Prefectului județului Cluj a dat publicității buletinul de informare aferent zilei de 12 aprilie 2020.

În conformitate cu informațiile prezentate în informare, încă 8 persoane din județul Cluj au fost infectate cu Coronavirus.

 SITUAȚIE MĂSURI COVID-19 – JUDEȚUL CLUJ

? Efective angrenate (politiști, jandarmi, politisti locali, militari) – 587

? Persoane verificate cu privire la respectarea măsurii de izolare/carantină: 207

? Locații de carantinare/izolare asigurate cu măsuri de ordine publică – 52

? Societăți comerciale/ Persoane fizice autorizate verificate cu privire la respectarea interdicțiilor pe timpul stării de urgență – 20

? Sancțiuni contravenționale aplicate – 233 ; valoare – 493.150 lei (majoritatea fiind aplicate pentru nerespectarea măsurii privind restricționarea circulației)

? 59 de salvatori din cadrul ISU și SAJ au fost implicați în acțiunile de împiedicare a răspândirii noului tip de coronavirus, dar și în activități specifice Centrului Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției.

? Au fost întreprinse măsuri pentru transportul a 9 cetățeni reîntorși în țară, spre locațiile de domiciliu pentru urmarea perioadei de carantină sau autoizolare.

? 54 de clujeni au primit informații de la personalul medical desemnat de către Direcția de Sănătate Publică în acest sens, prin intermediul liniei telefonice dedicate COVID-19 (0364 430 030).

? Situația epidemiologică în județul Cluj se prezintă astfel: 583 persoane în carantină, 1.222 persoane aflate în autoizolare la domiciliu, 104 persoane depistate pozitiv cu Covid-19 din județul Cluj sunt internate în spitalele dedicate din municipiul Cluj-Napoca.”, se arată în informarea remisă de Prefectura Cluj.

PublicitateImagine AQUA CAAImagine Nacele pătrat
Imagine 2026 GIF

Latest articles

spot_img

Related articles