In aceasta seara, un turdean a postat pe retelele de socializare faptul ca a cumparat un saculet de portocale.
Ceea ce i-a atras atentia a fost eticheta pe care scria “coaja nu este recomandata consumului uman”.
Asta l-a determinat sa citeasca mai bine si a observat ca portocalele erau tratate cu imazalil, o substanta chimica interzisa in Uniunea Europeana.
Potrivit Autorităţii Naţionale Sanitar Veterinare şi pentru Sănătatea Animalelor (ANSVSA), Imazalilul este o substanţă utilizată pentru protecţia plantelor (pesticid), autorizată în 24 de state membre, inclusiv în România, începând de la 1 ianuarie 2012 până la 31 decembrie 2021, având limitele maxime admise printr-un regulament european valabil din 2005. Potrivit acestuia, limita maximă admisă pentru citrice este de 5 mg/kg.
„Imazalilul se poate utiliza ca fungicid pentru tratarea post recoltare a citricelor, roşiilor, semintelor de cereale în conformitate cu specificaţiile tehnice, astfel încât în momentul introducerii pe piaţă a produselor alimentare, concentraţia de imazalil să nu depăşească limitele impuse de legislaţia în vigoare”, anunţă ANSVSA.
Sursa foto: turdanews