spot_imgspot_img

30 iunie 2022 – Ziua în care PROTESTĂM împotriva prețului nesimțit la carburanți…

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

… sau, cel puțin, asta ar trebui să se întâmple, la nivel național, însă – sincer, am mari îndoieli asupra capacității de mobilizare a poporului român.

Dacă, într-adevăr, am ieși să protestăm împotriva tarifelor la carburanți, ar fi pentru prima dată când poporul român protestează pentru … el înșiși. Noi am protestat pentru chestii abstracte, precum „justiție” „Roșia Montană” și alte vrăjeli caracteristice ONG-urilor.

Dar, da – astăzi ar trebui să protestăm pentru noi, pentru noi cei care muncim, câteodată chiar și câte 12-16 ore pe zi, pentru ca statul mafiot care ne conduce să facă „parte” multinaționalelor din sectorul energetic.

Dar … de fapt … nu, nu vor fi mari proteste împotriva prețului la carburanți, pentru că oamenii ori și-au dat seama că nu rezolvă absolut nimic, decât – eventual – cu bâta, ranga, cocktailul molotov și așa mai departe, ori fiind cod portocaliu de caniculă, preferă să stea la o terasă.

Spre exemplu, grupul de facebook „Protestăm împotriva prețului carburanților. Cluj” are 642 de membri. Oameni buni, și dacă vor ieși TOȚI cei 642 de membri în stradă, nu vor cauza multă vâlvă.

Partea și mai amuzantă este că TOATĂ LUMEA vrea să protesteze la stațiile de carburanți … de parcă benzinarii ar avea vreo vină că statul român e nesimțit 🙂

OK, om vedea ce va fi astăzi … dar premizele sunt slabe.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Related articles

Bucur Ovidiu Adrian
Bucur Ovidiu Adrianhttp://refleqtmedia.ro/
Jurnalist, cu 14 ani de experiență. Specializat în investigații și articole de presă din domeniile: administrativ, politic, social