După ultimele articole publicate de jurnalistul turdean, Horea Hudrea, în care acesta îl atacă pe primarul turdean, Cristian Matei, fostul social-democrat, Stelian Luca, a decis să ia atitudine față de acțiunile lui Hudrea.
„Din nou încep sa scrie și sa denigreze,,prietenii “de la vestita asociație T9 din Turda ,prin domnul HOREA HUDREA,. Un slugoi plătit de un țăran agricultor ,se știe el care este , plin de grandomanie și suferind de boala șefiei. Niște neica nimeni care scriu și ei niște abureli care nu mai prind nici la copiii de la 5 la 7 ani . Dar totuși se numesc ziariști și “scriu “articole de presa ,denigrand actuala conducere a primăriei Turda . Domnilor ar trebui sa va scoateți pălăria în fata unor așa oameni care sunt la conducerea orașului nostru în prezent! Va e ciuda ca sunt la Bruxelles și accesează fonduri europene? Cinste lor ca fac ceva pentru comunitatea noastră, lucru care sub conducerea fostului PDL nu sa întâmplat în 20 de ani cât a condus fostul “edil ” Stefanie Tudor aceasta comunitate . Așa ca domnule HOREA HUDREA împreună cu șeful tău țăranul agricultor ar trebui sa faceți vestitul JOC DE GLEZNE !!!!”
În ultimul său editorial, Horea Hudrea l-a acuzat pe Cristian Matei de grandomanie, însă în conceperea editorialului, Hudrea s-a bazat mai mult pe speculații și aprecieri de ordin psihologic, decât pe documente, dovezi și lucruri palpabile.
Contactat de RefleqtMedia, Horea Hudrea a precizat: „Poziția pe care domnul Stelu Luca a prezentat-o la adresa mea este a doua în mai puțin de cinci ore, după ce un funcționar din primăria Turda, Alina Anghel a postat-o tot pe online. Consider că limbajul utilizat este incalificabil și că sunt doar niște luări de poziție prin care încearcă să-l protejeze pe primarul, Cristian Matei.”