Florin Mureșan, un cetățean din Dătășeni, comuna Cuci, a trăit sperietura vieții lui când a tăiat o oaie, pentru a o da la câinii din bătătura lui.
„M-a sunat azi-dimineață un vecin, căruia i-a murit o oaie, și mi-a zis că-mi dă oaia mie să o dau la câini. M-am dus, am belit oaia și când am crepat-o, am găsit creatura asta ciudată în burta oii.
Eu am tăiat sute de oi, cu miei morți în ele și nu am văzut, în viața mea, așa ceva”, ne-a spus Florin Mureșan.
RefleqtMedia a contactat doi experți în materie de animale, respectiv un crescător de oi din județul Mureș și un expert în medicină veterinară, din județul Cluj.
Ambii au aceeași teorie. Ar fi vorba despre un miel mort, care s-a umflat în interiorul oii, cauzând o formă de septicemie, care a dus la moartea oii.
„Oaia probabil a fost lovită cu capul în burtă de altă oaie. Mielul a murit și a început să se umfle, iar oaia nu a mai putut să-l expulzeze, a făcut septicemie și a murit”; ne comunică expertul în medicină veterinară.
Totuși, Florin Mureșan afirmă că mielul TRĂIA, în momentul în care l-a scos din oaie.
„Nu era mort, se mișca, dădea din picioare, a văzut și vecinul, proprietarul oii”, ne spune Mureșan.
Comentarii