

Viceprimarul municipiului Turda, Adrian Nap, aduce din nou în prim-plan unul dintre cele mai importante și sensibile proiecte ale orașului: dezvoltarea Salinei Turda, prin amenajarea Galeriei Iosif. Miza financiară este uriașă: un proiect estimat la aproximativ 130 de milioane de lei, construit din circa 50 de milioane de lei fonduri europene și un credit de aproximativ 80 de milioane de lei.
După ce consilierii AUR s-au abținut la votul inițial, Nap spune că formațiunea sa a primit noi clarificări și vrea acum să afle direct de la turdeni dacă investiția trebuie continuată.
Credit de 80 de milioane și garanție de 8 milioane de lei
Potrivit viceprimarului, banca ar fi solicitat constituirea unui depozit colateral de 8 milioane de lei, în contextul litigiilor Municipiului Turda cu STP Alba-Iulia și al eventualelor obligații de plată către Tudor Vușcan.
Nap afirmă că tocmai lipsa unor explicații suficiente înainte de vot i-a făcut pe cei șase consilieri locali AUR să se abțină.
Ulterior, Consiliul de Administrație al Salinei Turda a transmis noi clarificări prin Hotărârea nr. 47 din 13 august 2026. Potrivit explicațiilor prezentate de Adrian Nap, depozitul colateral ar avea rolul de a asigura un disponibil financiar în eventualitatea unei executări silite a acțiunilor Salinei.
Viceprimarul susține că această garanție este necesară pentru obținerea creditului de 80 de milioane de lei, fără de care accesarea celor aproximativ 50 de milioane de lei din fonduri europene ar deveni imposibilă.
Nap pune întrebarea direct turdenilor
După consultări cu avocații AUR, Adrian Nap spune că partidul nu vrea să ia o decizie fără să afle și poziția locuitorilor municipiului.
„Dacă Municipiul Turda va pierde procesul cu STP Alba-Iulia, eventualele sume stabilite de instanță vor trebui plătite oricum”, argumentează viceprimarul.
În același timp, acesta subliniază că dezvoltarea Salinei Turda poate însemna o investiție majoră pentru unul dintre cele mai importante obiective turistice și economice ale orașului.
Întrebarea adresată public este una fără ocolișuri: Turda merge înainte cu amenajarea noii mine sau, în actualele condiții financiare și juridice, proiectul trebuie amânat?
Concluzie
Miza este una dintre cele mai mari investiții discutate în ultimii ani la Turda: aproximativ 130 de milioane de lei. După abținerea de la primul vot, Adrian Nap și consilierii AUR spun că au primit explicații suplimentare, dar înainte de decizia finală vor să audă și vocea turdenilor.
Urmează, așadar, un vot cu o miză uriașă pentru viitorul Salinei Turda și pentru bugetul municipiului.










