Meci spectaculos, pierdut la limită de Sticla Arieșul Turda, în Cupă

spot_img
spot_img

De citit

spot_img

Pentru a treia oară în ultimii 4 ani, Sticla Arieșul Turda a dat piept cu Sănătatea Cluj în Cupa României la fotbal.

Miercuri, 11 august, la Cluj Napoca, cele două formații s-au întâlnit din nou, în faza a II-a a Cupei României, iar Sticla Arieșul Turda pornea ca favorită, chiar dacă juca „în deplasare”.

De altfel, turdenii au fost primii care au înscris, în minutul 24, prin reușita celui mai prolific jucător al formației – Florin Dan.

Clujenii au egalat și au preluat conducerea meciului, în minutele 58 și 75, pentru ca în minutul 90+4 să se distanțeze la 2 goluri diferență.

Sticlarii au redus din diferență în minutul 90+6, prin Flavius Budin … dar a fost nițel prea târziu.

Iată celelalte rezultate înregistrate ieri în Cupa României :

miercuri, 11 august 2021, ora 17:30
CS Cârcea – ACSO Filiaşi  0-3
Alexandru Fotescu (45+1), Daniel Rogoveanu (66, 82)
FC Avrig – FC Braşov 2-7
Alexandru Samoilă (penalty), Alexandru Stan / Andrei Lascu (), Marius Burlacu (), Maxim Iurcu (două), Iulian Roșu (două), Marian Codrea ()
Kids Tâmpa Braşov – SR Braşov  7-8 după lovituri de departajare (2-2 după 90 de minute, 3-3 după 120 de minute, 4-5 la lovituri de departajare)
A. Moldovan (30), Dragoș Popa (87), Dumitraș (119 – penalty) / Potecu (6 – autogol), Luca Gomboș (71, 95)
CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti  6-1
Daniel Cocină (5), Liviu Herci (25), Bogdan Cuibari (45+1), Petru Selage (73), Bogdan Irimia (89), Silviu Bădărău (90+2 – penalty) / Cristian Stegaru (81 – penalty)
CS Hunedoara – CSM Deva  5-3 după lovituri de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute, 5-3 la lovituri de departajare)
Progresul Ezeriş – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii  2-1
Takenori Kawagoe (14), Rafael Hrudei (78 – penalty) / Cosmin Mancaș (61)
CSC Dumbrăviţa – Şoimii Lipova  0-1
Andrei Gavrilă (67)
Avântul Periam – Progresul Pecica  2-1
Răzvan Trandu (14), Andrei Viașu (70) / Ovidiu Oancia (48)
Lotus Băile Felix – Crişul Chişineu Criş  0-1
Nicu Modan (7)
Foresta Tileagd – CA Oradea 0-5
Raul Ardelean (5), Florin Chitaș (36, 54, 85), Darius Marina (66)
CSM Satu Mare – Minaur Baia Mare  0-2
Adrian Balha (75), Marco Petran (90+3)
Progresul Şomcuta Mare – Gloria Bistriţa-Năsăud  2-3
Paul Batin (58), Bogdan Pașca (88) / Dodi Joca (), Bogdan Pop (), Petruț Chirlejan ()
Sportul Şimleu Silvaniei – SCM Zalău  0-1
Răzvan Dulap (40)
Sportul Beclean – Unirea Dej  1-3
Paul Halas (48) / Andrei Pop (24), Mircea Manole (39), Alexandru Blaj (90+2)
Sănătatea Cluj – Sticla Arieşul Turda 3-2
Alexandru Oltean (58), Andrei Ștefan (75), Denis Paul (90+4) / Florin Dan (24), Flavius Budin (90+6)
Voinţa Stremţ – Industria Galda 1-0
Alexandru Juncan (57)
Metalurgistul Cugir – CS Comunal Şelimbăr  1-2
Radu Crişan (85 – autogol) / Alexandru Ciocâlteu (14), Radu Crişan (67)
Unirea Ungheni – Avântul Reghin  4-2
… (7 – penalty), (16 – penalty), (28), (71) / Cristian Toth (74), Ionuț Samarghitean (90+2)
Dante Botoşani – Foresta Suceava  3-1
Cornel Căinari (4 – penalty, 19 – penalty, 90+4) / Marian Botezatu (64)
Şomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuţi  3-0
Vasile Padovei (63), Robert Ciobanu (75), Vasile Dănilă (78)
Ştiinţa Miroslava – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ  10-9 după lovituri de departajare (0-0 după 90 de minute, 1-1 după 120 de minute, 9-8 la lovituri de departajare)
Alexandru Florean (114) / Adrian Șter (103)
Sporting Juniorul Vaslui – Huşana Huşi 1-2 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Norris Ichim (85 – autogol) / Norris Ichim (73), Eduard Sandu (114)
Sporting Lieşti – SC Oţelul Galaţi  0-4
Vadim Crîcimar (27 – penalty), Dumitru Demian (28), George Cîrjan (65), Valentin Niculae (77)
Viitorul Curiţa – AFC Odorheiu Secuiesc  0-4
Vasile Petra (25), Attila Berkeczi (65), Raul Stanciu (72), Ovidiu Covaciu (81)
Inizio Focşani – CSM Focşani  0-2
Robert Bratu (8 – penalty, 86)
Recolta Gheorghe Doja – Viitorul Ianca  1-0
Gabriel Neagu (24)
Metalul Buzău – CSM Râmnicu Sărat  2-0
Andrei Pavel (45+2 – penalty), Claudiu Zamfirescu (49)
Dunărea Ciocăneşti – Agricola Borcea  3-5
(54), (68), (90+3) / Alin Robu (25), Savu Iovu (57, 65), Petre Eduard (75), Daniel Gață (84)
SC Popeşti Leordeni – CS Afumaţi  4-3
Marian Vlada (24), Alin Pătrașcu (30 – penalty), Dragoș Nicolae (42), Cosmin Ilie (70) / Vlad Tudorache (6), Sabin Alexe (51), Mugurel Dedu (89)
Asalt Bucureşti – CS Tunari  1-7
… (74) / Alexandru Dane (5, 25), Alexandru Mihai (15), Cosmin Ionică (30, 40 – penalty), Ionuț Avădanei (69), Octavian Nedelcu (78)
CSM Alexandria – Sporting Roşiori  1-3 după lovituri de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute, 1-3 la lovituri de departajare)
CSO Plopeni – CS Blejoi  4-1
(28), (35), (45+4 – penalty), (90+2) / (84)
Flacăra Moreni – FC Pucioasa  0-2
Tiberiu Calofir (33, 56)
Sparta Râmnicu Vâlcea – Unirea Bascov  1-2 după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Laurențiu Cazan (120) / Alexandru Butac (), Ionuț Teodorescu ()
Viitorul Dăeşti – Vediţa Coloneşti 0-1
Alin Popa (36)

CS Năvodari – Axiopolis Sport Cernavodă 3-0
Nu s-a disputat. Axiopolis s-a desființat, iar CS Năvodari se califică în faza următoare la ”masa verde”.

miercuri, 18 august 2021, ora 17:00
Progresul Spartac – Steaua
miercuri, 18 august 2021, ora 17:30
Sportul Chiscani – Dacia Unirea Brăila

Meciurile se desfășoară pe terenul echipei mai slab clasate la finalul sezonului trecut.

Câștigătoarele acestor jocuri se vor califica în următoarea fază a competiției KO, Faza a III-a, care este stabilită pentru data de 25 august 2021. În acest tur vor participa 52 de echipe: 38 calificate din Faza a II-a şi 14 echipe din Liga 2. Atunci se vor disputa 26 de meciuri.