Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală investighează ceea ce pare a fi un incest la Iacobeni.
Potrivit informațiilor preliminare, pe care le-am obținut pe surse, se pare că doi copii, frate și soră, cu vârste cuprnse între 12 și 14 ani, din satul Iacobeni, comuna Ceanu Mare, ar fi fost surprinși de propria mamă întreținând raporturi sexuale.
Din ceea ce spun cetățenii din Ceanu Mare, „protagoniștii” acestui caz de incest la Iacobeni provin dintr-o adevărată familie disfuncțională.
Inclusiv persoane din administrația publică locală a comunei afirmă că familia din care provin cei doi adolescenți ar fi una cu multiple probleme, părinții acestora consumând frecvent băuturi alcoolice.
Astfel, ieri – la Iacobeni – s-a deplasat atât o echipă a DGASPC Cluj, cât și două echipaje de poliție. Fata a fost transportată la Institutul de Medicină Legală, iar băiatul – potrivit surselor noastre – a fost transportat la Clinica de Psihiatrie Infantilă.
Momentan, reprezentanții IPJ Cluj nu au putut să ofere informații cu caracter oficial cu privire la acest caz de Incest la Iacobeni, întrucât investigația este într-o fază foarte incipientă.
Vom reveni, în cursul acestei zile, cu noi informaii despre acest caz care cutremură comunitatea de la Iacobeni, comuna Ceanu Mare.
În ceea ce privește legislația, dacă într-adevăr se va descoperi faptul că minorii, frate și soră, au întreținut raporturi sexuale, părinții lor ar putea fi decăzuți din drepturile parentale.
Cei doi minori, care mai au un frate, au fost caracterizați inclusiv de cadrele didactice din comuna Ceanu Mare drept problematici, cu ieșiri violente și accese de furie.