12.1 C
Turda
Friday, September 30, 2022
spot_img
HomeȘtiri din zonăCeanu MareFotbal Liga a 5-a: Progresul își continuă cursa spre promovare și meciurile...

Fotbal Liga a 5-a: Progresul își continuă cursa spre promovare și meciurile cu Sticla Arieșul Turda sau ISCT 1921

Date:

spot_img
spot_img
spot_img

Astăzi au fost programate meciurile contând pentru etapa a 16-a din Liga a 5-a, zona Câmpia Turzii, la fotbal. După înfrângerea din Cupa României, liderul seriei – Progresul Boian – a strâns rândurile, impunându-se la scor de mare echipă, în deplasarea de la Pădureni.

Deși au fost conduși cu 1-0 în primele minute ale meciului, galben-verzii s-au trezit și, până la pauză au preluat conducerea meciului. Până la finele celor 90 de minute, beienii au mai marcat două „boabe” ca să fie treaba sigură.

1-4 a fost rezultatul final, iar Progresul Boian își menține distanța confortabilă în fața celor de la UST Cornești, chiar dacă UST a reușit un scor identic cu cel obținut de Boian, 4-1 în deplasare la Unirea 2 Tritenii de Jos.

Scorul etapei a fost obținut de Chimia Turda, care a trecut cu 10-1 de Viitorul Sopor.

În ceea ce privește lupta pentru promovarea în Liga a 4-a, dacă Progresul Boian câștigă următoarele două meciuri, promovează din punct de vedere matematic.

Beienii primesc alte vești bune, întrucât Primăria Ceanu Mare intenționează să susțină echipă în Liga a 4-a.

Astfel, ediția viitoare a Ligii a 4-a Cluj ar putea avea următoarele echipe din zona Turda – Câmpia Turzii: ACS Sticla Arieșul Turda (este aproape imposibil să se salveze de la retrogradare), ISCT 1921 (dacă Edgar Otvoș, Cătălin Iordan și Ioan Varodi se mișcă rapid și înscriu echipa la AJF Cluj), Progresul Boian, Unirea Tritenii de Jos, Victoria Viișoara, ACS Arieșul Mihai Viteazu.