Date:

spot_img
spot_img
spot_img

În ziua când s-au împlinit 60 de ani de la câștigarea Cupei României de către Arieșul Turda, formația alb-roșie a reușit să obțină o victorie categorică, pe teren propriu.

Chiar dacă au întâlnit o echipă incomodă, Avântul Reghin, turdenii au jucat cu vână încă din primele minute, astfel că în minutul 18 au deschis scorul, prin reușita lui Victor Manu.

După pauză, datorită strategiei antrenorului Florin Pampea, jucătorii au intrat pe teren mai motivați, astfel au marcat alte două goluri excepționale.

Primul dintre acestea a fost înscris de Goronea în minutul 67, pentru ca în minutul 71, Florin Dan să stabilească scorul final.

3-1 s-a terminat, în favoarea turdenilor, care încep acceptabil returul de campionat.

În celălalt meci al zilei, Corvinul Hunedoara a dispus cu 7-1, în deplasare, de Sănătatea Cluj.