spot_img

Adi Falub, antrenor la Unirea Dej

Formația dejeană care, preț de două sezoane, a reprezentat județul Cluj în eșalonul 2 de fotbal al României, a retrogradat la finele campionatului, însă autoritățile locale și conducerea clubului vor să revigoreze proiectul fotbalistic, astfel că și-au adus un nou antrenor.

„🤝🏻 Adrian FALUB, noul antrenor al Unirii Dej 🔵⚪️

📄 Astăzi, 5 august, FC Unirea Dej şi Adrian FALUB au ajuns la un acord privind preluarea băncii tehnice. Cu peste 18 ani de experiență ca antrenor, Adrian Falub se întoarce în orașul natal pentru a pune bazele noului proiect al clubului nostru.

ℹ️ Tehnicianul în vârstă de 52 de ani a antrenat-o ultima dată pe Gloria 2018 Bistrița-Năsăud. Anterior, el s-a mai aflat pe banca unor echipe precum ”U” Cluj (a promovat în Liga 1 în 2007 și în Liga 2 în 2017; finalist al Cupei României în 2015), Gloria Bistrița, Sportul Studențesc, Unirea Alba Iulia (a promovat în Liga 1 în 2009), FCM Târgu Mureș (a promovat în Liga 1 în 2010), Poli Iași, ASA Târgu Mureș (a promovat în Liga 1 în 2014), UTA Arad, Concordia Chiajna sau Al Urooba (Emiratele Arabe). Având cinci promovări la activ – o adevărată performanță la acest capitol -, Falub a acceptat provocarea de a ajuta echipa la care și-a început cariera de fotbalist.

👕 Ca jucător, noul antrenor al Unirii Dej a mai îmbrăcat tricoul echipelor “U” Cluj, FC Basel, Gloria Bistrița, FC Național București și Digenis Akritas Morphou.

✍🏻 “Pentru oricine care antrenează în orașul în care s-a născut este un motiv de bucurie, însă nu este ușor. Mă bucur că oamenii s-au gândit la mine și îi mulțumesc domnului primar pentru toate eforturile dânsului, pentru că în ultimele săptămâni am fost în contact permanent. Sper să fie o colaborare foarte bună și de durată, dar pentru aceasta avem nevoie de sprijinul tuturor iubitorilor de fotbal din oraș”, a declarat antrenorul Adrian Falub.

✍🏻 “Mă bucur că eforturile din ultima lună s-au concretizat prin semnarea contractului cu Adrian Falub, un om deosebit, un fotbalist și antrenor valoros cu care mi-am dorit foarte mult să colaborăm. De aceea, nu am stat deoparte și, împreună cu conducerea administrativă, ne-am implicat pas cu pas, zi de zi. Atunci când îți dorești ceva cu adevărat și faci tot posibilul pentru acel lucru, se va întâmpla.

Acestea sunt fapte și lucruri reale, iar cineva să calce în picioare strădania și onestitatea, doar pentru a ieși în evidență, pentru că în esență nu a făcut nimic, mi se pare inadmisibil. Unirea Dej este astăzi un club curat, fără datorii sau alte probleme, iar declarațiile și meritele asumate pe nedrept rămân doar vorbe goale.

Îmi doresc ca dejenii să rămână alături de acest proiect frumos început în urmă cu 4 ani și să îi susțină pe băieți la fiecare meci de pe Stadionul Municipal”, a declarat primarul Dejului, Morar Costan.

🙏🏻 Bine ai venit, Adrian FALUB și mult succes! 🤝🏻”, a transmis clubul dejean.

Potrivit Liga2.prosport.ro, Falub va debuta pe banca Dejului chiar în meciul de Cupă, împotriva fostei sale echipe, Gloria Bistrița.

Federația Română de Fotbal încă nu a stabilit componența seriilor din Liga a 3-a la fotbal întrucât încă există locuri declarate vacante pentru actualul sezon de fotbal. Din ce se știe momentan, Voința Cluj și Vulturul Mintiu Gherlii vor reprezenta județul în eșalonul 3 fotbalistic.

spot_img
spot_img

Hot this week

Tragedie la Săndulești – secretarul general al comunei a decedat

Ramona Nicoară, Secretarul General al Comunei Săndulești, a decedat...

Lovitură pentru viitorul fotbalului din Câmpia Turzii! Academia care face minuni mai bifează o mutare importantă

Fotbal Club Câmpia Turzii continuă să surprindă lumea sportului...

Doru Costin VULPESCU – NEVINOVAT DEFINITIV

Bine ... noi ȘTIAM și AM SPUS că Doru...

Vulturul sur revine în România după peste 70 de ani. Primele exemplare au ajuns în Munții Făgăraș

România marchează un moment important pentru biodiversitate și conservarea...

Cristian ȘIPOȘ, senator AUR: „Statul român trebuie să acționeze imediat pentru protejarea cetățenilor”

În contextul escaladării conflictului din Orientul Mijlociu și al...
spot_img

Pe aceeași temă

Tragedie la Săndulești – secretarul general al comunei a decedat

Ramona Nicoară, Secretarul General al Comunei Săndulești, a decedat...

Doru Costin VULPESCU – NEVINOVAT DEFINITIV

Bine ... noi ȘTIAM și AM SPUS că Doru...

Vulturul sur revine în România după peste 70 de ani. Primele exemplare au ajuns în Munții Făgăraș

România marchează un moment important pentru biodiversitate și conservarea...

Copiii din Alba au fost găsiți azi-dimineață!

RefleqtMedia a publicat, în această dimineață, un articol despre...

Copil de 13 ani, înecat la Berchieșu – iată ce spune Poliția

A fost un week-end tragic la Berchieșu, comuna Frata,...
spot_img

RefleqtMedia Știri

Popular Categories

spot_img
spot_img