Percheziții la TURDA, într-un dosar de trafic de cannabis

spot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
PublicitateImagine Refleqt MediaImagine ICTI Oficial

În această dimineață, procurorii DIICOT Alba au „călcat” casele mai multor traficanți de droguri atât din județul Alba, cât și din județul Cluj.

Conform informațiilor obținute de RefleqtMedia „pe surse”, două dintre percheziții ar fi vizat locuințele unor traficanți din Turda.

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba Iulia, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Alba Iulia, au efectuat două percheziții, la persoane din județul Cluj, bănuite de trafic internațional de droguri.

 

La data de 2 martie a.c., polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba Iulia, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Alba Iulia, au efectuat două percheziții domiciliare, în județul Cluj, la persoane bănuite de trafic de droguri de risc și introducerea în țară de droguri de risc.

 

Din primele cercetări a rezultat că două persoane, din județul Cluj, ar fi ridicat, de la o firmă de curierat, un colet conținând 8 kilograme de droguri, din categoria celor de risc (cannabis), provenit din Spania, cel mai probabil cu scopul de a le valorifica.

 

Polițiștii au ridicat întreaga cantitate de droguri, iar, la sediul D.I.I.C.O.T. – Serviciul Teritorial Alba Iulia, au fost conduse, pentru audieri, ambele persoane.

 

Acestea au fost reținute, iar, ulterior, au fost prezentate Tribunalului Alba, care a dispus măsura arestării preventive, pentru 30 de zile, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de droguri de risc și introducerea în țară de droguri de risc.

 

Acțiunea a beneficiat de sprijinul Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române.”, transmite IPJ Cluj.

PublicitateImagine AQUA CAAImagine Nacele pătrat
Imagine 2026 GIF

Latest articles

spot_img

Related articles