

Intervenție de amploare, în această seară, pe DN1-E60! Un accident între Turda și Câmpia Turzii s-a produs între două autoturisme în care se aflau, în total, cinci persoane. Bilanțul provizoriu este unul grav: o persoană este inconștientă și se află în stop cardio-respirator, iar celelalte patru victime sunt evaluate de echipajele medicale.
La fața locului au fost mobilizate inițial forțe din cadrul Detașamentului de Pompieri Turda, cu o autospecială de stingere și un echipaj SMURD.
Situația constatată de salvatori a determinat însă suplimentarea rapidă a resurselor medicale.
O victimă, în stop cardio-respirator
Potrivit informațiilor actualizate transmise de ISU Cluj, în cele două autoturisme se aflau cinci persoane.
Una dintre victime a fost găsită inconștientă și în stop cardio-respirator, echipajele medicale intervenind pentru acordarea asistenței de urgență.
Celelalte patru persoane sunt conștiente și cooperante, fiind în prezent evaluate medical pentru a se stabili dacă necesită transportul la spital și ce leziuni au suferit.
La intervenție a fost solicitat și echipajul de Terapie Intensivă Mobilă – TIM Centru, semn al gravității situației.
Mobilizare masivă de echipaje medicale
Pentru gestionarea accidentului între Turda și Câmpia Turzii, la fața locului se deplasează și trei echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean, unul dintre acestea fiind încadrat cu medic.
Circumstanțele exacte în care cele două autoturisme au intrat în coliziune nu au fost comunicate până în acest moment.
Polițiștii urmează să stabilească dinamica producerii accidentului și cauzele care au dus la impact.
Concluzie
Intervenția este în plină desfășurare, iar situația se poate modifica în orice moment.
La această oră, bilanțul provizoriu indică cinci persoane implicate, dintre care una în stop cardio-respirator și patru conștiente și cooperante.
Vom reveni cu informații imediat ce autoritățile transmit noi date oficiale.










