spot_img
spot_img
spot_imgspot_img

1 elev din Câmpia Turzii și 2 din Turda, premiați la concursurile de mate și info din acest week-end

spot_img

Cei mai buni elevi la matematică din județul Cluj au participat, în perioada 22 -24 martie 2024, la Concursul interjudețean de matematică ,,Grigore Moisil” organizat la Oradea, în județul Bihor.

La acest concurs participă elevii din loturile județene de matematică din județele Bihor, Bistrița-Năsăud, Cluj, Maramureș, Mureș, Satu Mare și Sălaj, în vederea pregătirii pentru etapa națională a olimpiadei de matematică.

Județul Cluj a fost reprezentat la disciplina matematică de 20 elevi din clasele a V-a – a XII-a, obținând 2 Premii I, 3 Premii II, 2 Premii III și 4 Mențiuni, dupăcum urmează: 

Nr. crt.Numele și prenumele elevuluiPremii și mențiuniClasaUnitate de învățământ /localitateProfesor îndrumător
1.ALBU ALEXANDRU VOICUMENȚIUNEVȘcoala Gimnazială “Alexandru Vaida Voevod” Cluj-NapocaCoroian Mihaela
2.BALAȘ ALEXANDRUPREMIUL IIIVColegiul Național “Emil Racoviță” Cluj-NapocaVasilescu Valentina
3.BUHAI  EDUARDPREMIUL IIVILiceul Teoretic “Elf” Cluj-NapocaCrișan Monica
4.CÎRJĂU CEZARMENȚIUNE SPECIALĂVIȘcoala Gimnazială “Avram Iancu” Câmpia TurziiJiman Bella Ecaterina
5.COMȘULEA RAREȘMENȚIUNE SPECIALĂVILiceul Teoretic “Nicolae Bălcescu” Cluj-NapocaPastiu Anamaria
6.MITRAN TUDOR ANDREIPREMIUL IVIIColegiul Național “Emil Racoviță” Cluj-NapocaAndrea Adrian
7.GUȚANU BOGDAN-ALEXANDRUPREMIUL IIVIIIColegiul Național “Emil Racoviță” Cluj-NapocaLobonț Gheorghe
8.ȘTEȚIU IOANA MARIAMENȚIUNEVIIILiceul Waldorf Cluj-NapocaSandu Claudia
9.BROSCOI MIHAIPREMIUL IIIIXLiceul de Informatică “Tiberiu Popoviciu” Cluj-NapocaTrif Rodica-Daniela
10.MATEȘ TOMA-OCTAVIANPREMIUL IIXColegiul Național “Emil Racoviță” Cluj-NapocaMagdaș Adrian
11.SĂVEANU ALEX-PETRUPREMIUL IIXIIColegiul Național “Emil Racoviță” Cluj-NapocaLobonț Gheorghe

De asemenea, tot în perioada 22-24 martie 2024, loturile de matematică formate din elevi clujeni au participat la Concursul național de matematică „Tehnici Matematice” 2024, organizat la Vâlcea, în cadrul secțiunilor Tehnic și Științele Naturii, obținând 1 Premiul I, 1 Premiul II și 6 Mențiuni, după cum urmează:

Nr. crt.Nume și prenumeSecțiuneaClasaPremiuUnitatea de învățământ       preuniversitarProfesor îndrumător
1.JIMBOREAN MARCTehnicIXPremiul IColegiul Național ” Iulian Pop”  Cluj-NapocaMureșan Mihaela Corina
2.GEORGIAN RAULȘtiintele NaturiiXIIPremiul IIColegiul Național ” Mihai Viteazu”  TurdaDan Monica
3.BUDA RAULTehnicXIIMențiuneColegiul Național ” Iulian Pop”  Cluj-NapocaMureșan Mihaela Corina
4.STUDOLSCHI DENISAȘtiintele NaturiiXMențiuneLiceul Teoretic ” Avram Iancu”  Cluj-NapocaSabo Liliana
5.MORODAN IRINA SOFIAȘtiintele NaturiiXIMențiuneLiceul Teoretic ” Avram Iancu”  Cluj-NapocaMeseșan Adrian Bogdan
6.RUS DANIELȘtiintele NaturiiXIMențiuneLiceul Teoretic ” Nicolae Bălcescu”  Cluj-NapocaKovacs Oana
7.MARC CATINCAȘtiintele NaturiiXIIMențiuneColegiul Național ” Mihai Viteazu”  TurdaNechita Ancuța
8.TECHEREȘ RĂZVAN VALERȘtiintele NaturiiXIIMențiuneColegiul Național ” Mihai Viteazu”  TurdaDan Monica

                                                                               COMUNICARE INSTITUȚIONALĂ, I.Ș.J. CLUJ

spot_img
spot_img
spot_img