Potaissa Turda a scris istorie în această seară

spot_img
- Publicitate -
spot_img

Pentru prima dată în istoria Municipiului Turda, o cupă europeană sportivă a venit în oraș.

S-a întâmplat prin lupta și determinarea jucătorilor echipei Potaissa Turda, prin încrâncenarea antrenorului, Horațiu Gal și prin bunăvoința administrației publice locale, care nu a cruțat niciun efort pentru susținerea sportului local.

Astfel, după ce în tur câștigase cu 11 goluri diferență, astăzi AHC a fost învinsă la limită, 27-26 iar Potaissa Turda a câștigat, pentru prima dată în istorie, cupa Challenge.

A fost un parcurs interesant, la capătul căruia, Potaissa Turda este victorioasă, alăturându-se fetelor de la SCM Craiova, care au câștigat Cupa EHF la feminin.

Mâine, băieții noștri se vor întoarce acasă pentru a se lupta pentru medaliile de bronz din Liga Zimbrilor.