spot_imgspot_img

Cristian Matei – speaker într-un simpozion dedicat politicilor de protecție a mediului și a orașelor SMART

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_imgspot_img

În acest week-end, la Cluj Napoca, are loc o serie de dezbateri dedicate noilor trenduri europene, de protecție a mediului, reducere a emisiilor de carbon și tranzitarea către transport în comun „green”.

Cu acest prilej, Cristian Matei, primarul Municipiului Turda, a susținut o prelegere cu privire la atuurile comunității sale, în contextul noilor politici europene.

Prezentarea edilului turdean a fost clamată atât de edilul-șef al municipiului Cluj Napoca, Emil Boc, cât și de Mihai BOLDIJAR, Director general Robert Bosch SRL şi reprezentantul grupului Bosch în România.

Acesta din urmă a remarcat evoluția exponențială a Turzii, din punct de vedere al absorbției de fonduri europene, spunând că – dacă până în 2016 Turda era un oraș de evitat, acum este un oraș pe care trebuie să-l cauți.

De asemenea, elogii privind dezvoltarea orașului Turda au fost aduse și de Ingrid KRESSEL VINCIGUERRA, Ambasadorul Estoniei în România, care a remarcat potențialul turistic fenomenal de care se bucură Turda și care este fructificat de către administrația publică locală.

„Astăzi am participat la Conferința ,,Orașe și Comunități”, derulată la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară din Cluj Napoca. Evenimentul a fost organizat de Asociația SMARTiCity și jumptosmart.ro și a reunit reprezentanți ai administrațiilor publice locale, ai mediului privat și ai societății civile.

Am vorbit despre performanțele municipiului Turda, despre transportul ecologic și despre modalități de dezvoltare durabilă a orașelor.
 
Faptul că oameni cu viziune, cu rezultate, cu dorință de a transforma comunitățile, de a le dezvolta și de a genera o creștere substanțială a calității vieții cetățenilor în orașele din România se reunesc și fac echipă pentru a aduce plus valoare, este extraordinar! Cooperarea, aceste schimburi de experiență și prezentarea unor idei inovatoare duc la performanță și la creștere.
 
Mulțumesc pentru invitație și felicit organizatorii pentru că ne-au oferit tuturor această oportunitate de a crea noi conexiuni, de a ne prezenta acțiunile, viziunile și planurile de viitor.
Înregistrarea completă a evenimentului poate fi urmărită la următorul link: https://fb.watch/5CkEQcRVQg/”,
a afirmat Cristian Matei, în cursul serii de ieri, printr-o declarație de presă.
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Related articles

🏆 Legione Câmpia a cucerit rugby-ul feminin!

Cinci luptătoare din Câmpia Turzii, campioane naționale și câștigătoare...

🦅 Vulturii zboară tot mai sus! Lideri neînvinși ai Ligii a 4-a Elite Mureș! 💙🔥

A.F.C. Vulturii Târgu Mureș continuă să domine autoritar Liga...
Bucur Ovidiu Adrian
Bucur Ovidiu Adrianhttp://refleqtmedia.ro/
Jurnalist, cu 14 ani de experiență. Specializat în investigații și articole de presă din domeniile: administrativ, politic, social