web analytics
Home Știri din zonă Tritenii de Jos Emil Rusu: "Atat de bine e facut contractul de administrare a Padurii...

Emil Rusu: “Atat de bine e facut contractul de administrare a Padurii Tritenilor, incat comuna noastra datoreaza 9000 lei Ocolului Silvic”

- Publicitate -

JURNAL DE CAMPANIE, 7 Septembrie 2020

Buna seara, dragi cetateni ai comunei Tritenii de Jos.


In zilele acestea tot mergand din casa in casa m-am lovit de o intrebare din partea mai multor cetateni si anume: “Ce s-a intamplat cu padurea pe care comuna Tritenii de Jos o are pe raza UAT Valea Ierii?”


In decursul zilei de ieri, am intreprins o vizita la Valea Ierii si am avut o discutie cu seful Ocolului Silvic Valea Ierii.


Sa va explic cum sta situatia: da intradevar, comuna noastra detine suprafata de 185.8 hectare de padure pe raza UAT Valea Ierii de pe vremea cand Tritenii de Jos facea parte din vechea organizare administrativ teritoriala Judetul TURDA.

Pana aici si pentru mine ca si consilier local in functie, acestea erau lucruri noi:) , ceea ce urmeaza este mai interesant si anume cat material lemnos s-a exploatat de pe acest teren in anii trecuti? Pai avem asa: in anul 2017, 2018, 2019 si inceput de 2020 o cantitate de 1770 mc. In conditiile in care pe un camion forestier incap aproximativ 40-50 mc, va las pe dumneavoastra sa socotiti cate camioane de lemne a produs padurea noastra.

Cine a exploatat acest lemn? Ei, aici urmeaza partea tragi-comica in care noi, ca si Comuna proprietara de padure ne evidentiem fata de restu. Contractul de concesiune intre Ocolul Silvic si Comuna Tritenii de Jos prevede ca Ocolul sa se ocupe de Paza, Exploatarea si Valorificarea materialului lemnos. Adica, Ocolul Silvic organizeaza licitatii pentru a vinde lemnul comunei Tritenii de Jos. In urma compensarii cu Ocolul Silvic, comuna noastra, este datoare azi cu aprox. 9000 ron, asta da afacere!!!

Cum fac alte comune? De exemplu, comuna Ocolis, are si ea padure, dar au contract de Paza si Exploatare, valorificarea o fac ei prin licitatii transparente, organizate de primarie si prin atribuire de material lemnos direct catre cetateni. Da se poate! Conform HG 715 din 2017 art. 21 alin. 9 si 10 care spun asa:

(9) Pentru a fi admise la licitaţie/negociere pentru lemn fasonat, persoanele fizice depun:
a) autorizaţia de construcţie, în copie, pentru lemnul de lucru;
b) cartea de identitate, în copie.
(10) Cantitatea maximă de lemn fasonat care poate fi adjudecată în condiţiile alin. (9) este de maximum 50 mc/autorizație de construcție dar nu mai mult decât volumul de lemn fasonat rezultat din documentația tehnică aferentă autorizației de construcție, iar aceasta nu poate face obiectul comercializării. În situația în care aceeași autorizație de construcție se folosește de mai multe ori pentru cumpărare de lemn fasonat și se depășește volumul prevăzut mai sus, volumul cu care se depășește se consideră fără proveniență legală.

Acum, nu vreau sa vin cu acuze si speculatii la adresa vechii administratii, da din cei 1770 de metrii cubi, au fost cereri aprobate pentru scolile si gradinitele din comuna noastra, desi acestea din urma sunt incalzite cu gaz, vreau sa spun cum o sa procedez eu, Emil Rusu, in calitate de primar cu aceasta resursa pe care comuna noastra o detine. In primul rand, as avea grija ca Primaria sa se ocupe de valorificarea materialului lemnos si banii respectivi sa intre direct in bugetul comunei. In al doilea rand, as avea grija ca cetatenii sa beneficieze de material lemnos la pret avantajos sau chiar gratuit in conditiile legii.

- Advertisement -
- Advertisement -

RefleqtMedia pe rețelele de socializare

2,200FansLike
400FollowersFollow
328SubscribersSubscribe

Citește

Mâine, RefleqtMedia vă prezintă cel mai tare interviu! NU RATAȚI!

Mâine dimineață, RefleqtMedia va fi primul site online de știri care va lua un interviu unuia dintre ÎNVINGĂTORII alegerilor de ieri! Cine este? Veți afla...

Daghemana Câmpia Turzii ANGAJEAZĂ!

Magazinul alimentar, Daghemana Câmpia Turzii, angajează VÂNZĂTOARE! Se oferă: salariu atractiv condiții sigure de lucru contract pe perioadă NEDETERMINATĂ Relații la telefon: 0722246231

Angajare la Transilvania Impact Import Export

Transilvania Impact Import Export angajeaza sofer profesionist cat B+E pentru pompa de beton stationara. Mai multe detalii la numarul de telefon 0720.600.620 CV se pot depune la...

Daghemana ANGAJEAZA!!!

SC Daghemana Com SRL angajeaza! Se cauta sofer, categoria D, cu ATESTAT! INFO LA TELEFON: 0722246231

Ultimele știri

Mâine, RefleqtMedia vă prezintă cel mai tare interviu! NU RATAȚI!

Mâine dimineață, RefleqtMedia va fi primul site online de știri care va lua un interviu unuia dintre ÎNVINGĂTORII alegerilor de ieri! Cine este? Veți afla...

Se impune o resetare a USR PLUS Câmpia Turzii?

Rezultatul de infarct înregistrat la alegerile locale, coroborat cu strategia disgrațioasă la care a apelat echipa Gavrilă Mureșan - Daniela Dolha -...

Mesajul primarului ales al comunei Tritenii de Jos

Dragi locuitori ai comunei Tritenii de Jos,Vă mulțumesc tuturor pentru spiritul civic de care ați dat dovadă prin prezența masivă la secțiile...

Vezi ce a declarat Alin Tișe, după victoria ZDROBITOARE de ieri!

Dragi clujeni, vă mulțumesc pentru încrederea pe care ați acordat-o întregii echipe propuse de  Partidul Naţional Liberal pentru a conduce județul...

AVEM REZULTATELE FINALE de la Câmpia Turzii! IATĂ CIFRELE ALEGERILOR LOCALE 2020!

Toată lumea știe că Dorin Lojigan și echipa PNL au defilat la alegerile de ieri, însă este important să știm DIMENSIUNILE VICTORIEI! Așadar,...
- Advertisement -