Potaissa debutează cu un egal, pe teren propriu, în sezonul de primăvară

0
15

Miercuri, 29 ianuarie, de la ora 17:00, AHC Potaissa Turda a dat piept cu AHC Dobrogea Sud Constanța într-un meci contând pentru etapa a doua a returului Ligii Zimbrilor.

După o pauză competițională de o lună și jumătate, în care s-a despărțit de câțiva jucători, revenirea în mod oficial pe parchetul Sălii Gheorghe Barițiu  a fost în fața unui adversar puternic.

Cu toate acestea, până în minutul 40 al întâlnirii, cele două formații au mers „cap la cap”, însă din minutul 40, odată cu eliminarea de 2 minute a lui Nenad Savic, lucrurile au luat o întorsătură negativă, dobrogenii reușind să se desprindă și la 4 goluri diferență.

Spre final „Magnificii” au turat motoarele la maxim, reușind să egaleze în minutul 60, prin reușita lui Roland Thalmaier.

După acest rezultat, Potaissa este pe locul secund în campionat, în spatele liderului, Dinamo.

Etapa viitoare, duminică, 2 februarie, Potaissa joacă în deplasare la SCM Politehnica Timișoara.